Język angielski dla dzieci - wady i zalety

Obecnie rodzice chętnie zapisują swoje pociechy na zajęcia języka angielskiego. Dlaczego? Ponieważ są przekonani, że im wcześniej maluch zacznie się uczyć obcej mowy, tym lepsze będą jego wyniki w nauce. W tym artykule zastanowimy się jednak czy język angielski dla dzieci jest odpowiedni, czy też nie.

Zalety nauczania języka angielskiego małych dzieci

nauka języka ze słownika

Z jednej strony, małe dzieci odnoszą znaczne korzyści z nauki języka obcego, głównie z tego względu, że lekcje polegają na zabawie. Nauczyciele wykorzystują gry, książki i muzykę. Dzięki czemu uczniowie szybko przyswajają nowe słowa, a nawet pełne zdania. Jeśli chodzi o gry, które są częścią zajęć, mają one przede wszystkim cel edukacyjny. Przez to, że są proste i zabawne, stanowią skuteczny sposób na naukę i powtarzanie słownictwa.

Wczesne rozpoczęcie nauki języka angielskiego rozwija w maluchach przydatne umiejętności, pobudza wyobraźnie i stwarza ogromne możliwości. Dzięki temu w przyszłości będzie łatwiej im podróżować, czy znaleźć dobrą szkołę bądź pracę. Znajomość dwóch języków odgrywa bowiem znaczącą rolę w rekrutacji pracowników.

Ponadto język angielski dla dzieci uczy także pisania i czytania, co z pewnością pomoże im w szkole, kiedy będą musieli wykonywać takie zadania. Co więcej, małe dzieci szybciej rozumieją znaczenie słów, ponieważ nauczyciele wykorzystują do nazewnictwa obrazki lub przedmioty, a nie słowne tłumaczenie.

Wady nauczania języka angielskiego małych dzieci

Z drugiej strony występują również wady wczesnej nauki języka obcego. Młodym uczniom brakuje motywacji i może być im trudno zrozumieć, dlaczego muszą powtarzać jakieś dziwne dźwięki, przez są podatni na niewłaściwe zachowania. Wtedy nauczyciel musi zaangażować niechętnie nastawione dzieci do wspólnej zabawy i uspokoić atmosferę w klasie. Jeśli nauczyciel zostanie rozproszony przez tak słabo zmotywowanych uczniów, lekcja prawdopodobnie nie zakończy się sukcesem. Dodatkowo, niektóre dzieci mogą być zbyt nieśmiałe, aby uczestniczyć w takich zajęciach. Może to stanowić problem, zwłaszcza jeśli w klasie jest wielu uczniów.

Poza tym język angielski dla dzieci to spory wydatek, ponieważ placówki starają się zatrudniać wykwalifikowanych nauczycieli i odpowiednio wyposażać sale. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zapisanie swojej pociechy na tego typu dodatkowe zajęcia.

Należy również pamiętać, że dzieci różnią się między sobą. Jedne szybko przyswajają nową wiedzę, drugie wolniej, lecz są za to dobre w innych dziedzinach, np. w sporcie. Zmuszanie takich maluchów do zajęć dodatkowych może prowadzić do poważnych problemów psychologicznych, które nie są łatwe do przezwyciężenia. Sposobem na zmotywowanie dziecka do nauki mogą być pewne zachęty (punkty, naklejki), tak, aby mogło zrozumieć, dlaczego wykonuje jakieś konkretne zadanie.

Podsumowując, pomimo wad, język angielski dla dzieci niesie wiele korzyści. Rozwija nie tylko ich umiejętności językowe, ale także wpływa na kreatywność i pewność siebie. Inwestycja w język angielski dla dzieci jest więc inwestycją w ich przyszłość.

źródła: